pon. - pt. 7:00 - 16:00
ROTOMOULDING, czyli inaczej formowanie rotacyjne, zwane tez planetarnym, jest jedną z odmian odlewania obrotowego, w którym główne zastosowanie ma polietylen. Technologia ta pozwala na wytwarzanie elementów o bardzo dużych wymiarach i masie, co nie jest możliwe przy zastosowaniu innych technologii obróbki tworzyw sztucznych. W związku z tym rotomoulding jest często kojarzony z produkcją wielkich zbiorników. Obecnie, dzięki rozwojowi techniki oraz wprowadzeniu maszyn sterowanych cyfrowo, odlewanie rotacyjne ma dużo szersze zastosowanie. Rotoformowanie umożliwia wykonanie zarówno bardzo skomplikowanych detali technicznych, jak również produktów w których głównych nacisk kładzie się na estetykę.
Rotomoulding, jako metoda przetwórstwa tworzyw sztucznych, stawia wysokie wymagania w całym toku produkcji. Umożliwia ona wytworzenie szerokiego wachlarza produktów. Począwszy od zbiorników na wodę, paliwa i oleje, po części obudowy maszyn, bariery drogowe czy elementy samochodowe aż na wyrobach ogrodniczych i rekreacyjnych kończąc. Rotoformowanie pozwala na zaprojektowanie zjeżdżalni, huśtawek, wazonów lub nawet doniczek o różnych wymiarach.
Dzięki relatywnie niewielkim kosztom związanym z wyprodukowaniem formy oraz możliwościom tworzenia produktów o nieograniczonych kształtach i rozmiarach, formowanie rotacyjne stanowi technologię efektywną i nad wyraz ekonomiczną. Czyni to produkcję nawet niewielkich serii danego produktu niezwykle opłacalną, co umożliwia wyprodukowanie dowolnej liczby wyrobów. Od jednego do kilkunastu tysięcy.
Tworzenie przedmiotów w jednej bryle, wytwarzanie elementów pustych w środku bez konieczności dodatkowych operacji
Brak szwu, który może być miejscem zmniejszonej wytrzymałości tworzywa
Brak wewnętrznych naprężeń
Niewielkie koszty wyprodukowania formy w stosunku do innych technologii
Łatwa i szybka zmiana form na ramionach maszyny
Możliwość produkcji wielu różnych wyrobów na tym samym urządzeniu
Produkcja wyrobów wielowarstwowych
Możliwość wytwarzania produktów z zatopionymi metalowymi elementami (np. gwinty, inserty etc.), dzięki czemu można łatwo do produktu zamontować dodatkowy osprzęt
Praktycznie brak strat materiału w trakcie produkcji
Szybka zmiana kolorów
Odlewanie rotacyjne, czyli technika znana szerzej jako rotomoulding, cieszy się w ostatnich latach zauważalnie rosnącą popularnością. Skąd wzięła się renoma usługi świadczonej przez firmę Rotomoulding Partner? Nasi Klienci doceniają nie tylko nowoczesny park maszynowy, ale przede wszystkim stosunkowo niskie koszty wytwarzania poszczególnych komponentów. Atrakcyjna cena zawsze będzie szła w parze z najwyższą jakością produkcji. Poprzez rotoformowanie można uzyskać komponent służący naprawdę wiele lat. To bardzo istotna cecha, zwłaszcza w przemyśle samochodowym czy budowlanym. Niewiele osób zadaje sobie sprawę z tego, że formowanie rotacyjne tworzyw sztucznych ma bezpośredni wpływ na kształtowanie nowoczesnych rozwiązań z wielu gałęzi przemysłu. Rotomoulding stoi za produkcją wytrzymałych elementów infrastruktury drogowej, konstrukcji samochodowych bądź wyposażenia placów zabaw, terenów rekreacyjnych i sprzętu, takiego jak łodzie, kajaki, rowery.